picture

Kā atšķirt īstu zīdu?!

image

Pirms daudziem tūkstošiem gadu tika atklāts un iegūts zīds. Tas notika Ķīnā. Zīda kokons, nejauši iekritis imperatora sievas tējas tasītē, sāka atšķetināties smalkā, garā, maigā pavedienā… un pamazām kļuva par zīda diegu dažādiem zīda izstrādājumiem.

To iekāroja visa pasaule, jo zīda īpašību kopums burtiski ieintriģēja, uzrunāja un apbūra daudzus. Īsts zīds ir grezns, tas ierindojams tekstilšķiedru luksusa kategorijā. Plaši zināms, ka daudzi amatnieki un uzņēmumi mēģina atdarināt zīda īpašības, vēlēdamies viltus zīdu pārdot kā īstu, lai vairāk nopelnītu.

Savā zīda izzināšanas pieredzē esmu atklājusi daudz nianšu, kuras palīdz atšķirt viltojumu no īsta zīda. Jāatzīst, ka reizumis arī īsts zīds rada šaubas, jo dažādu ražojumu zīda kvalitāte atšķiras.

Lūk, te būs daži padomi, kā noteikt, vai zīds ir īsts vai tomēr viltots!

Cena

Pievērs uzmanību cenai. Zīds ir dārgs materiāls,tāpēc zīda izstrādājumi nevar būt lēti. Ir uzņēmumi, kas var atļauties vai vēlas noturēt saprātīgi zemu cenu, taču, ja zīds maksā pārlieku lēti, ir vērts aizdomāties.

Spīdums

Zīda spīdums neatkārtojas —tas ir daudzšķautņains, un, atšķirīgā rakursā skatoties, redzamas smalkas toņu nianses. Īstens hameleons! Noķert īsto toni fotosesijā — tas ir prasmīgs darbs. Tāpat kā ne visas šuvējas var šūt zīdu, ne visi fotogrāfi spēj noķert īsto rakursu un toni.

Maigums

Zīds ir īpaši maigs un pilnīgi gluds. Ir ārkārtīgi patīkami tam pieskarties. Turklāt, to nedaudz savelkot plaukstā, vajadzētu dzirdēt krakšķošu skaņu, kas liecina par to, ka tas ir īsts zīds. Jāpiebilst, ka pēc daudzreizējas mazgāšanas tas kļūst arvien mīkstāks.

Īpašais siltums

Pieskaroties zīdam, sākumā sajūtams vēsums, taču, ilgāk paturot roku pie zīda, tas kļūst arvien siltāks — pieņem ķermeņa temperatūru. Kad roka noņemta, tas pamazām atgūst sākotnējo vēsumu. Ja audums ķermeņa temperatūras ietekmē nemainās, tas nav īsts zīds.

Tests ar gredzenu

Izver zīda audumu caur gredzenu! Īsts zīds viegli un bez aizķeršanās izslīdēs gredzenam cauri, taču sintētisks materiāls aizķersies. Protams, testa rezultāts būs atkarīgs no zīda auduma biezuma: ja audums ir biezs, tad to būs grūtāk izvērt caur mazo gredzena caurumiņu.

Dedzinot šķiedru

Dedzināšana ir precīzākais testa veids, kā pārliecināties par zīda īstenumu. Atrodi kaut nelielu auduma gabaliņu vai diegu un aizdedzini to! Zīda audums deg lēni, aromātam ir jāatgādina degoša organiska viela — kā dedzinot matus vai nagus, beigās jāpaliek oglītēm, kuras paberžot pirksti kļūst melni. Sintētisks materiāls degs ātri kā polietilēns, tam būs cits smārds, neveidosies oglītes, bet apaļa bumbiņa.

Ļoti ceru, ka šie padomi tev noderēs, lai izvēlētos īstu un kvalitatīvu zīda audumu vai kādu zīda izstrādājumu.


Comments