picture

Prasmīgi soļi, kā tīrīt zīda gultas veļu

image

Zīda gultas veļas pieskāriens ikvienam lietotājam rada gluži vai atkarību, un tad cita gultas veļa vairs nav iedomājama. Smalkās un maigās zīda šķiedras mūsu ādai sniedz ārkārtīgi patīkamas sajūtas, pretī prasot tikpat īpašas rūpes un zināšanas par zīda tīrīšanu. Lai gan tīrīšana ir šķietami vienkārša, ir jāzina daži knifi, lai to veiktu kvalitatīvi un vienlaikus saudzējoši un lai zīda gultas veļa kalpotu ļoti ilgi. Ir trīs veidi, kā tīrīt zīda gultas veļu, — mazgāšana ar rokām, mazgāšana veļas mašīnā un tīrīšana ķīmiskajā tīrītavā.


Mazgāšana ar rokām

Mazgāšana ar rokām ir pati drošākā, jo katru soli varam kontrolēt paši. Tas ir pats saudzējošākais tīrīšanas veids. Tā kā zīda audumam ir smalka faktūra, ir ļoti viegli mazgāt pat vislielāko gultas veļas komplekta daļu.


1. Ūdens sagatavošana. Sagatavojam vēsu ūdeni, ne siltāku par 30 ℃. Ieteicamā temperatūra — 10 ℃. Pievienojam dabiskas izcelsmes mazgāšanas līdzekli. Ievērojam, ka šķidrais mazgāšanas līdzeklis labāk izšķīst ūdenī, savukārt pulveris var radīt nosēdumus uz auduma. Ūdeni maisām, kamēr līdzeklis pilnīgi izšķīdis.

2. Mazgāšana. Izvelkam zīda gultasveļu uz kreiso pusi un liekam ūdenī, bet lieki nemērcējam: jo īsāku laiku izstrādājums atradīsies ūdenī, jo labāk. Mazgājam maigām roku kustībām, zīda izstrādājumu spaidot, nevis spēcīgi beržot, īpaši izteikti kādu atsevišķu vietu. Pēc mazgāšanas gultasveļu viegli izgriežam.

3. Skalošana. Gultasveļu izskalojam jaunā, ļoti vēsā ūdenī. Neizmantojam veļas mīkstinātāju — nepareizi izvēlēts, tas var atstāt nosēdumus uz zīda šķiedras. Pēc skalošanas veļu viegli izgriežam — tā, ka audums paliek izteikti mitrs, no tā tek ūdens. Ja vēlamies atdalīt lieko mitrumu, gultasveļu nosusinām starp diviem dvieļiem.

4. Centrifugēšana. Centrifūgu labāk neizmantot, jo tā var negatīvi ietekmēt zīda šķiedras kalpošanas ilgumu: zīda šķiedra tiek sasista, ar laiku tā var ātrāk ieplīst un sairt. Ja veļas mašīnas centrifūgu tomēr izmantojam, izvēlamies mazāko apgriezienu skaitu, ne vairāk par 400 apgr./min.

5. Žāvēšana. Zīda gultasveļu slapju pakarinām uz veļas auklas. Tā žūst ļoti ātri.

6. Gludināšana. Lai to veiktu iespējami ērtāk un saudzīgāk, gludinām no kreisās puses. Ja lietojam tvaika gludekli, turam to attālināti no izstrādājuma un izvēlamies zemāko temperatūru. Izmantojot parasto gludekli, gludinām tad, kad izstrādājums vēl ir nedaudz mitrs. Gludekļa karstums — līdz 110 ℃. Iesakām zīda izstrādājumu pārklāt ar papildu audumu un tad gludināt. Ja zīdu žāvēsim, akurāti izklātu, tas vispār nebūs jāgludina!


Svarīgi!

  • Neizmantojiet tādus mazgāšanas līdzekļus, kuru sastāvā ir sārmi, precīzāk, pievienoti balinātāji, skābes un citas ķīmiskas vielas, kuru sastāvā ir tīrīšanas enzīmi, kas, sekmējot ātrāku ieplīšanu un sairšanu, var sabojāt zīda šķiedru!
  • Uzmanīgi iepazīstiet mazgāšanas līdzekļa sastāvu! Izmantojiet dabiskas izcelsmes mazgāšanas līdzekļus, kuri nodrošina normālu pH līmeni un ir saudzējoši. Par to var liecināt atzīme „smalkai un delikātai veļai”, „zīdam un vilnai”, bet nepaļaujieties tikai uz uzrakstiem „eco” vai „bio”, izvērtējiet visu aprakstu kopumā. Atbilstīgākie zīmoli: „Amway”, „Seal”, „Neutral”. Tie varētu būt arī kā bērnu, tā pieaugušošampūni, taču sastāva nosacījumi ir tādi paši.
  • Ir svarīgi mazgāšanas līdzekli pievienot ar mēru, uzmanīgi sajaukt ar ūdeni un tikai tad izstrādājumu ievietot ūdenī, nevis otrādi. Ja neesat pārliecināts par mazgāšanas līdzekli, to var vispār nepievienot.
  • Zīdu nevāriet, neturiet ūdenī un neberzējiet! Jo ilgāk zīds stāv ūdenī un jo vairāk tas tiek berzēts, jo ātrāk šķiedra nolietosies, ātrāk ieplīsīs un sairs.
  • Nereti zīda šķiedras izskatu un izturību var ietekmēt arī ūdens, jo pastāv dažāda ūdens cietība, pH. Zīda gultasveļas mazgāšanai izvēlieties kvalitatīvu un no piemaisījumiem tīru normāla pH līmeņa ūdeni. Iesakām izvērtēt, cik bieži ir nepieciešams mazgāt zīda gultasveļu — retāka mazgāšana ļaus iespējami ilgāk saglabāt zīda dabiskās īpašības.
  • Zīda gultasveļa dabiski ātri žūst, tāpēc neizmantojiet žāvēšanas mašīnas!
  • Nežāvējiet zīda gultasveļu tiešos saules staros vai uz apsildes ierīcēm!
  • Zīda gultasveļu mazgājiet atsevišķi no citu veidu audumiem, tumšākus izstrādājumus — atsevišķi no gaišajiem!
  • Mazgāšanai drīkst izmantot arī veļas mazgājamo mašīnu, ja vien pārzināt to. Lai izstrādājumu pasargātu no varbūtējiem bojājumiem, ievietojiet to speciālajā maisiņā, izvēlieties pašu saudzīgāko režīmu un pārliecinieties, ka uzstādījumi ir atbilstīgi zīda gultasveļas mazgāšanai.
  • Zīda gultasveļu iespējams tīrīt ķīmiski, bet pārliecinieties, ka ķīmisko tīrīšanu veic profesionāli, ar kvalitatīviem tīrīšanas līdzekļiem, iekārtām un tīrīšanas uzstādījumiem.

Atcerieties, ka nepareizi kopts zīda audums var kļūt blāvs, nespodrs, deformēts, raupjš un vairs tik labi nepakļausies gludināšanai, vārdu sakot, zaudēs sākotnējo izskatu. Nežēlojiet laiku, ievērojiet šos tīrīšanas soļus, un jūsu zīda izstrādājumi jūs priecēs iespējami ilgi!

Comments