picture

Prasmīgi soļi, kā tīrīt zīda gultas veļu

image

Zīda gultas veļas pieskāriens ikvienam lietotājam rada gluži vai atkarību, un tad cita gultas veļa vairs nav iedomājama. Smalkās un maigās zīda šķiedras mūsu ādai sniedz ārkārtīgi patīkamas sajūtas, pretī prasot tikpat īpašas rūpes un zināšanas par zīda tīrīšanu. Lai gan tīrīšana ir šķietami vienkārša, ir jāzina daži knifi, lai to veiktu kvalitatīvi un vienlaikus saudzējoši un lai zīda gultas veļa kalpotu ļoti ilgi. Ir trīs veidi, kā tīrīt zīda gultas veļu, — mazgāšana ar rokām, mazgāšana veļas mašīnā un tīrīšana ķīmiskajā tīrītavā.


Ko der zināt pirms mazgāšanas

Zīda gultasveļa ir jāizvelk uz kreiso pusi. Mazgājot krāsainu zīda gultasveļu, svarīgi zināt, ka zīda audums var nedaudz krāsoties, tāpēc tumšākos izstrādājumus mazgājam atsevišķi no gaišajiem. Ja mazgājot nedaudz izdalās krāsa, tas ir normāli —zīds ir dabiska šķiedra, kas, līdzīgi citu dabisko pavedienu audumiem un dzijai, nedaudz krāsojas. Ir būtiski ievērot, ka pēc mazgāšanas zīda audums nedaudz maina tekstūru un spilgtāki toņi var kļūt mazliet gaišāki.

Lai neradītu lieku slodzi un berzi, kas var bojāt zīda šķiedru, zīda gultasveļu mazgājam atsevišķi no citu veidu audumiem.


Mazgāšana ar rokām

Mazgāšana ar rokām ir pati drošākā, jo katru soli varam kontrolēt paši. Tas ir pats saudzējošākais tīrīšanas veids. Tā kā zīda audumam ir smalka faktūra, ir ļoti viegli mazgāt pat vislielāko gultas veļas komplekta daļu.


1. Ūdens sagatavošana. Sagatavojam vēsu ūdeni, ne siltāku par 30 ℃. Ieteicamā temperatūra — 10-20 ℃. Pievienojam dabiskas izcelsmes mazgāšanas līdzekli. Ievērojam, ka šķidrais mazgāšanas līdzeklis labāk izšķīst ūdenī, savukārt pulveris var radīt nosēdumus uz auduma. Ūdeni maisām, kamēr līdzeklis pilnīgi izšķīdis.

2. Mazgāšana. Izvelkam zīda gultasveļu uz kreiso pusi un liekam ūdenī, bet lieki nemērcējam: jo īsāku laiku izstrādājums atradīsies ūdenī, jo labāk. Mazgājam maigām roku kustībām, zīda izstrādājumu spaidot, nevis beržot, īpaši izteikti kādu atsevišķu vietu. Beržot dabisku krāsotu zīda audumu, atsevišķās vietās tas var kļūt blāvāks. Tāpēc, ja vēlamies izmazgāt kādu radušos traipu, darām to vieglām apļveida pirkstu kustībām, izmantojot mazgāšanas līdzekli. Pēc mazgāšanas gultasveļu viegli izgriežam.

3. Skalošana. Gultasveļu izskalojam jaunā, ļoti vēsā ūdenī. Neizmantojam veļas mīkstinātāju — nepareizi izvēlēts, tas var atstāt nosēdumus uz zīda šķiedras. Pēc skalošanas veļu maigi un viegli izspiežam — tā, ka audums paliek izteikti mitrs, no tā tek ūdens. Ja vēlamies atdalīt lieko mitrumu, gultasveļu nosusinām starp diviem dvieļiem.

4. Centrifugēšana. Centrifūgu labāk neizmantot, jo tā var negatīvi ietekmēt zīda šķiedras kalpošanas ilgumu: zīda šķiedra tiek sasista, ar laiku tā var ātrāk ieplīst un sairt. Ja veļas mašīnas centrifūgu tomēr izmantojam, izvēlamies mazāko apgriezienu skaitu, ne vairāk par 400 apgr./min.

5. Žāvēšana. Zīda gultasveļu slapju pakarinām uz veļas auklas. Tā žūst ļoti ātri. Nežāvējam tiešos saules staros vai uz apsildes ierīcēm.

6. Gludināšana. Lai to veiktu iespējami ērtāk un saudzīgāk, gludinām no kreisās puses. Ja lietojam tvaika gludekli, turam to attālināti no izstrādājuma un izvēlamies zemāko temperatūru. Izmantojot parasto gludekli, gludinām tad, kad izstrādājums vēl ir nedaudz mitrs. Gludekļa karstums — līdz 110 ℃. Iesakām zīda izstrādājumu pārklāt ar papildu audumu un tad gludināt. Ja zīdu žāvēsim, akurāti izklātu, tas vispār nebūs jāgludina!

Ievērojiet šos tīrīšanas soļus, un zīda gultasveļa kalpos vēl ilgus gadus!


Mazgāšana ar veļas mazgājamo mašīnu

Mazgāšanai drīkst izmantot arī veļas mazgājamo mašīnu, ja vien pārzinām to un esam pārliecināti, ka veļasmašīna nebojās zīda gultasveļu. Lai izstrādājumu pasargātu no varbūtējiem bojājumiem, ievietojam to speciālajā veļas maisiņā, kas izgatavots no smalka un maiga materiāla, izvēlamies pašu saudzīgāko, zīdam paredzēto režīmu un pārliecināmies, ka uzstādījumi ir atbilstīgi zīda gultasveļas mazgāšanai.

1. Mazgāšana. Izvelkam zīda gultasveļu uz kreiso pusi. Ievietojot to veļasmašīnā, nepārsniedzam ražotāja ieteikto veļas daudzumu (svaru).

Izvēlamies vissaudzīgāko mazgāšanas režīmu, kas paredzēts zīdam. Ūdens temperatūra nedrīkst pārsniegt 30 ℃.

Izvēlamies dabisku mazgāšanas līdzekli, kas domāts zīdam. Neizmantojam līdzekļus, kuru sastāvā ir balinātājs, jo tas var sabojāt zīda šķiedru. Līdzekli pievienojam tādā daudzumā, kas atbilst ievietotā izstrādājuma svaram.

2. Centrifugēšana. Centrifūgu labāk neizmantot, jo tā var negatīvi ietekmēt zīda šķiedras kalpošanas ilgumu: zīda šķiedra tiek sasista, ar laiku tā var ātrāk ieplīst un sairt. Ja veļasmašīnas centrifūgu tomēr izmantojam, izvēlamies mazāko apgriezienu skaitu, ne vairāk par 400 apgr./min.

3. Žāvēšana. Zīda gultasveļa dabiski ātri žūst, tāpēc nedrīkst izmantot žāvēšanas mašīnas. Nežāvējam tiešos saules staros vai uz apsildes ierīcēm.

4. Gludināšana. Lai to veiktu iespējami ērtāk un saudzīgāk, gludinām no kreisās puses. Ja lietojam tvaika gludekli, turam to attālināti no izstrādājuma un izvēlamies zemāko temperatūru. Izmantojot parasto gludekli, gludinām tad, kad izstrādājums vēl ir nedaudz mitrs. Gludekļa karstums — līdz 110 ℃. Iesakām zīda izstrādājumu pārklāt ar papildu audumu un tad gludināt. Ja zīdu žāvēsim, akurāti izklātu, tas vispār nebūs jāgludina!


Svarīgi!

 • Neizmantojiet tādus mazgāšanas līdzekļus, kuru sastāvā ir sārmi, precīzāk, pievienoti balinātāji, skābes un citas ķīmiskas vielas, kuru sastāvā ir tīrīšanas enzīmi, kas, sekmējot ātrāku ieplīšanu un sairšanu, var sabojāt zīda šķiedru!
 • Uzmanīgi iepazīstiet mazgāšanas līdzekļa sastāvu! Izmantojiet dabiskas izcelsmes mazgāšanas līdzekļus, kuri nodrošina normālu pH līmeni un ir saudzējoši. Par to var liecināt atzīme „smalkai un delikātai veļai”, „zīdam un vilnai”, bet nepaļaujieties tikai uz uzrakstiem „eco” vai „bio”, izvērtējiet visu aprakstu kopumā. Atbilstīgākie zīmoli: „Amway”, „Seal”, „Neutral”. Tie varētu būt arī kā bērnu, tā pieaugušošampūni, taču sastāva nosacījumi ir tādi paši.
 • Ir svarīgi mazgāšanas līdzekli pievienot ar mēru, uzmanīgi sajaukt ar ūdeni un tikai tad izstrādājumu ievietot ūdenī, nevis otrādi. Ja neesat pārliecināts par mazgāšanas līdzekli, to var vispār nepievienot.
 • Zīdu nevāriet, neturiet ūdenī un neberzējiet! Jo ilgāk zīds stāv ūdenī un jo vairāk tas tiek berzēts, jo ātrāk šķiedra nolietosies, ātrāk ieplīsīs un sairs.
 • Nereti zīda šķiedras izskatu un izturību var ietekmēt arī ūdens, jo pastāv dažāda ūdens cietība, pH. Zīda gultasveļas mazgāšanai izvēlieties kvalitatīvu un no piemaisījumiem tīru normāla pH līmeņa ūdeni. Iesakām izvērtēt, cik bieži ir nepieciešams mazgāt zīda gultasveļu — retāka mazgāšana ļaus iespējami ilgāk saglabāt zīda dabiskās īpašības.
 • Zīda gultasveļa dabiski ātri žūst, tāpēc nedrīkst izmantot žāvēšanas mašīnas!
 • Nežāvējiet zīda gultasveļu tiešos saules staros vai uz apsildes ierīcēm!
 • Zīda gultasveļu mazgājiet atsevišķi no citu veidu audumiem, tumšākus izstrādājumus — atsevišķi no gaišajiem!
 • Mazgāšanai drīkst izmantot arī veļas mazgājamo mašīnu, ja vien pārzināt to. Lai izstrādājumu pasargātu no varbūtējiem bojājumiem, ievietojiet to speciālajā veļas maisiņā, kas izgatavots no smalka un maiga materiāla, izvēlieties pašu saudzīgāko režīmu un pārliecinieties, ka uzstādījumi ir atbilstīgi zīda gultasveļas mazgāšanai.
 • Zīda gultasveļu iespējams tīrīt ķīmiski, bet pārliecinieties, ka ķīmisko tīrīšanu veic profesionāli, ar kvalitatīviem tīrīšanas līdzekļiem, iekārtām un tīrīšanas uzstādījumiem.

Iespējamās zīda auduma izmaiņas neatbilstīgas lietošanas un kopšanas gadījumā


 • Gadījumos, ja cilvēkam ir pastiprināti raupja un sausa ādas tekstūra, tādā gadījumā rodas lielāka auduma berze, kā rezultātā var rasties auduma savelšanās un ātrāks nolietojums.
 • Pastiprināts zīda auduma nolietojums var rasties, ja gultas (matrača) virspuse ir apstrādāta ar abrazīviem materiāliem.
 • Nepareizi kopts zīda audums var izbalēt, deformēties, kļūt nespodrs, raupjš, un gludināšanai nepakļāvīgs, kopumā zaudē sākotnējo izskatu un ir pakļauts ātrākam nolietojumam (ieplīst un (vai) sairst).

Nežēlojiet laiku, ievērojiet šos tīrīšanas ieteikumus un jūsu zīda izstrādājumi jūs priecēs ne vienu vien sezonu!


Uzmanību! Veikals neuzņemas atbildību par veidu, kā klients lieto un kopj zīda gultasveļu. Zīda gultasveļa, kas jau lietota un mazgāta, atpakaļ netiek pieņemta!

Comments